JaunumiRalfs Bormanis pieveic visus debesīs!

Publicēja 2019. gada 7. dec. 06:20Gatis Kampernovs

2019.gada pēdējā tikšanās reizē Vidzemes Jauno ģeogrāfu skola piedāvāja vēl nebijušu tēmu - Debesu ģeogrāfiju, zem kuras žūrija pamanījās satilpināt gan uz zemes esošos debesskrāpjus, gan putnus un lidmašīnas virs tiem, tāpat skatot zvaigznes un pat debesīs mītošos dievus. Spītējot lietum, 73 dalībnieki bija gatavi mēroties spēkiem ar bieži vien dīvainiem jautājumiem, mēģinot izspriest, vai dziesmā, kur debesis iekrita tevī, valda ciklons vai anticiklons.

Ar šādu neparastu uzdevumu kombināciju jaunākajā klašu grupā gatavi spēkoties bija daudzi, par ko liecināja līdzvērtīgā rezultātu tabula. Otro nodarbību šosezon ar uzvaru noslēdza Kristians Deivs Grīviņš (Valmieras Valsts ģimnāzija), apsteidzot Martu Lupkinu (Cēsu Valsts ģimnāzija) un Robertu Krūmiņu (Kusas pamatskola). Kristians atguvis vadību sezonas kopvērtējumā, tomēr konkurenti min uz pēdām.

Arī 8./9.klašu grupā bija nepieciešams fotofinišs, kurā maķenīt veiksmīgāks izrādījās Artūrs Strakšs (Siguldas Valsts ģimnāzija), pārspējot savu vārda brāli Artūru Supi (Cēsu 1.pamatskola). Trešā vietā ierindojās Edvards Jermacāns (Madonas Valsts ģimnāzija). Artūru duelī Siguldas Artūram izdevies maķenīt pietuvoties cēsiniekam sezonas gala vērtējumā. 

Vidusskolas grupā no pirmās līdz pēdējai kārtai līderis bija tikai viens - Ralfs Bormanis (Madonas Valsts ģimnāzija). Otrās vietas diploms šoreiz Kārlim Bošam (Gulbenes novada valsts ģimnāzija), bet trešās - Mārtiņam Mārcim Pružinskim (Valmieras Valsts ģimnāzija). Ralfs pārņēmis sezonas līdera godu, kamēr Kārlis un Mārtiņš no labāko trio izbīdīja saslimušo Andreju Ķīli. 

Absolūtajā vērtējumā pārliecinošs panākums Ralfam Bormanim, kurš, spītējot tēmu dažādībai, visās nodarbības kārtās bija starp līderiem. Abi pamatskolas Artūri sadalīja atlikušās TOP3 vietas nodarbībā. Sezonas absolūtajā vērtējumā Ralfam izdevies pārņemt vadību, bet jau janvārī būs cīņa par dubultpunktiem. 

Skolu kausā Cēsu Valsts ģimnāzija vēl mazliet attālinājās no Valmieras Valsts ģimnāzijas, bet labāko trīs komandu sarakstu noslēdz Madonas Valsts ģimnāzija. 

Janvārī dalīsim medaļas Vidzemes Atklātajā olimpiādē, kā arī dosim dubultos punktus. Bet līdz tam žūrija novēl patīkamus un svinīgus tuvojošos svētkus!

Zini, debesis rokām neaizsniegt... Klāt debesu ģeo!

Publicēja 2019. gada 2. dec. 03:41Gatis Kampernovs

Jauno ģeogrāfu skolas ik gadu piedāvā plašu tēmu loku, pierādot gan ģeogrāfijas bezgalīgos plašumus, gan tās saistību ar citām gudrām zinātnēm. Lai gan skatīto tēmu skaits VJĢS vēsturē ir milzum plašs (vairāk kā 30 dažādu tēmu nodarbības), tomēr arī 22.sezonā žūrijai ir izdevies izdomāt ko vēl nebijušu - nodarbību ar nosaukumu "Debesu ģeogrāfija"! Kas tad ietilpst šajā nodarbības tēmā? Kā informē Jānis G, šīs nodarbības astrālais mentors, atliks tikai pacelt galvu uz augšu un visas atbildes tur būs redzamas. Viss virs mūsu galvām (par standartu ņemot Porziņģa 2,21m), jau uzskatāms par debesīm. Troposfēra, visas citas tai sekojošas augstākas sfēras, visums, zvaigznes, zināmi un nezināmi lidojoši objekti. Turklāt jāņem vērā, ka žūrija joprojām ir spējīga pārsteigt, izkāpjot pat no pašas izlocītas kastes!

Tātad:
Nodarbība norisināsies 7.decembrī, sākums 10:00
Norises vieta būs Vidzemes Augstskolas konferenču zāle Cēsu ielā 4
Līdzi jāņem rakstāmpiederums

Uz tikšanos!

Daniēls Dadzītis izcīna panākumu starp tropu lokiem!

Publicēja 2019. gada 17. nov. 19:28Gatis Kampernovs   [ atjaunināts 2019. gada 17. nov. 19:30 ]

Novembra drūmo noskaņu VJĢS šogad izvēlējās kliedēt ar tropu tveici, vairāk kā simtam sabraukušo dalībnieku uzdodot jautājumus par un ap tropu klimata zonā esošo. Jāteic, ka šoreiz žūrija uzsvaru lika uz dzīvās dabas daudzveidību šajā pasaules daļā, tādēļ rezultātu tabulās bija manāmi pārsteigumi! Acīmredzami Cēsu un Madonas atrašanās tuvāk tropu lokam deva spēcīgu iespaidu uz šo skolu skolēnu rezultātiem, jo uz ziemeļiem esošā Valmiera šoreiz labāko trijniekos tika pārstāvēta vien reizi.

Nils Sveķis (Cēsu Valsts ģimnāzija) izcīnīja savu pirmo panākumu 6./7.klašu grupā, kurā katras kārtas labāko rezultātu īpašnieki mainījās. Matīss Elksnītis (Madonas Valsts ģimnāzija) ierindojās otrajā, bet Filips Dadzītis (Cēsu Valsts ģimnāzija) trešajā vietā. Matīsam otrā vieta ļāvusi pārņemt šīs klašu grupas sezonas līdera godu!

8./9.klašu grupā tā arī nekļuva skaidrs, kurš tad ir labākais dotajā tēmā, jo gan Edvards Jermacāns (Madonas Valsts ģimnāzija), gan Artūrs Supe (Cēsu 1.pamatskola) uzrādīja identisku gala summu. Trešajā vietā Valters Jansons (Valmieras Valsts ģimnāzija). Sezonas kopvērtējumā Artūram ir izdevies attālināties no konkurentiem.

Žūrijas izvēlētā tēma bija tiešs trāpījums Daniēla Dadzīša (Cēsu Valsts ģimnāzija) zināšanu lauciņā, jo cēsinieks izcīnīja pirmo panākumu sezonā. Vidusskolas klašu grupā Ralfs Bormanis un Dāvis Palieks (abi Madonas Valsts ģimnāzija) bija otrās un trešās vietas diplomu ieguvēji. Sezonas griezumā vadībā joprojām Andrejs Ķīlis, kuram nu krietni pietuvojies Ralfs.

Lai gan katrā uzdevumā punktu summas ievērojami atšķīrās, nodarbības labāko četrinieks satilpa 3,5 punktos. Pirmo absolūto panākumu izcīnīt izdevās Daniēlam Dadzītim, Ralfs Bormanis šoreiz otrais, bet Edvards Jermacāns un Artūrs Supe sadalīja trešo vietu šajā vērtējumā.

Skolu kausā Cēsu Valsts ģimnāzijai izdevies pārņemt vadību, kļūstot par piekto skolu VJĢS 21 gadu ilgajā vēsturē, kas kaut uz brīdi atradusies skolu kausa vadībā. Valmieras un Madonas Valsts ģimnāzijas tālu neatpaliek, solot intrigu arī sezonas kopvērtējumā. 

Klāt dabas ģeogrāfija tropu klimata joslā!

Publicēja 2019. gada 15. nov. 07:53Gatis Kampernovs

Laikā, kad arī Latvijā krīt karstuma rekordi, VJĢS pievēršas vēl maķenīt karstākiem apgabaliem - plašām teritorijām abpus ekvatora līdz pat tropu lokiem. Gatava pētīt dzīvniekus un augus, moskītus un citus neradījumus, kalnus un lejas, VJĢS aicina visus uz Valmieru!

Vieta: Vidzemes Augstskola Cēsu ielā 4
Laiks: 16.novembra 9:30-15:00 (sākums 10:00)
Līdzi jāņem: rakstāmais
Kas vēl svarīgs: nu tas arī principā galvenais..

Uz tikšanos!

Ķīlis uzvar arī saimniecības un tehnoloģiju nodarbībā

Publicēja 2019. gada 14. okt. 05:48Gatis Kampernovs

12.oktobrī Vidzemes Augstskolas telpās rosījās vairāk kā 100 skolēni no visas Vidzemes, lai mērotos spēkiem saimnieciskās ģeogrāfijas un moderno un ne tik moderno tehnoloģiju jautājumos. Žūrija bija sarūpējusi plašu jautājumu spektru, turpinot šosezon iesākto tradīciju ar sarežģīto un pavisam sarežģīto jautājumu bagātību. 

6./7.klašu grupā pie panākuma tika Jānis Ošiņš no Smiltenes vidusskolas, pārliecinoši aizvadot nodarbības sacensības. Jēkabs Kaķis (Valmieras Viestura vidusskola) par mata tiesu apsteidza Kristianu Deivu Grīviņu (Valmieras Valsts ģimnāzija) cīņā par otro vietu. 

8./9.klašu grupā pārliecinoši labākais Artūrs Supe (Cēsu 1.pamatskola), bet sacensībā par otro vietu labākais izrādījās Artūrs Strakšs (Siguldas Valsts ģimnāzija), kurš apsteidza Linardu Gravu (Gulbenes novada valsts ģimnāzija). 

Vidusskolas grupā labākā summa Andrejam Ķīlim (Cēsu Valsts ģimnāzija), bet līdzvērtīgajā sekotāju grupā par nieka tiesu labāks izrādījās Ralfs Bormanis (Madonas Valsts ģimnāzija). Trešās vietas diploms Mārtiņam Mārcim Pružinskim (Valmieras Valsts ģimnāzija). 

Nodarbības absolūtajā vērtējumā atkal labākais Andrejs Ķīlis, apsteidzot Artūru Supi un Ralfu Bormani, kā arī visus pārējos, protams. Skolu vērtējumā labāko punktu summu sakrāja Cēsu Valsts ģimnāzija, mazliet pietuvujoties līderiem no Valmieras Valsts ģimnāzijas. 

Nākamā nodarbība novembrī, kad skatīsim dabu starp tropu lokiem. Uz tikšanos!

Turpināsim ar saimniecību un tehnoloģijām!

Publicēja 2019. gada 9. okt. 05:35Gatis Kampernovs

Par šīs sezonas oktobra nodarbības tēmu žūrija izraudzījās saimniecisko ģeogrāfiju, gatavojot jautājumus par un ap kopproduktiem, ražošanām un audzēšanām. Lai jautājumus padarītu mūsdienīgākus, žūrija nolēma atsaukties uz dalībnieku pērnajā sezonā ieteikto nodarbības tēmu - tehnoloģijām. Runā, ka žūrijas senākie dalībnieki savus sagatavotos jautājumus pirmo reizi iesniedza CD formātā, moderno tehnoloģiju vārdā atsakoties no disketēm. Tad nu skatīsim, kas sanāks no šī visa sanāks!

Vieta: Vidzemes Augstskola Cēsu ielā 4 
Laiks: 12.oktobra 10:00
Līdzi: rakstāmais
Uz: tikšanos!

Pasaules medaļnieki labākie sezonas ievadā

Publicēja 2019. gada 24. sept. 04:33Gatis Kampernovs

Jauno mācību gadu VJĢS uzsāka ar tuvas un ne tik tuvas tēmas izspēli, apvienojot Baltijas un Balto jūru. 91 dalībnieks no 21 skolas ieradās cīnīties ar uzdevumiem, kas šoreiz žūrijai bija padevušies ļoti sarežģīti. Sarežģīti žūrijai padevās arī darbs ar tehniku, kas šoreiz niķojās, nodarbību padarot garāku kā plānots. Atvainojamies jau iepriekš visiem tiem, kam mājās nācās atgriezties vēlāk kā cerēts!

6./7.klašu grupā pie panākuma tika Kristians Deivs Grīviņš (Valmieras Valsts ģimnāzija), otrās vietas diploms Matīsam Elknītim (Madonas Valsts ģimnāzija), bet trešās - Laurim Tomiņam (Barkavas pamatskola). 

8./9.klašu grupā tehnisku problēmu dēļ precīzi rezultāti zināmi vien tagad. Pārbaudot otrreiz visus darbus, par lielākās punktu summas īpašnieku kļuva Artūrs Supe (Cēsu 1.pamatskola), otro punktu summu sakrāja Artūrs Strakšs (Siguldas Valsts ģimnāzija), bet trešo vietu dalīja Herberts Vilhelms Fimbauers (Valmieras 5.vidusskola) un Edvards Dāvis Putrālis (Smiltenes vidusskola). 

Vidusskolas grupā abi pasaules sudraba medaļu ieguvēji nodemonstrēja zināšanas arī tik specifiskos un sarežģītos jautājumos, kādus žūrija šoreiz bija sarūpējusi, uzvaru izcīnot Andrejam Ķīlim (Cēsu Valsts ģimnāzija), bet otro vietu - Kārlim Bošam (Gulbenes novada Valsts ģimnāzija). Labākais no "mirstīgajiem" izrādījās Kristaps Kažuro (Smiltenes vidusskola), iegūstot trešās vietas diplomu. 

Absolūtajā vērtējumā šoreiz labāko trio visi vidusskolēni. Bet skolu kauss iesācies ar ļoti līdzvērtīgām komandu summām - vadībā izvirzījusies Valmieras Valsts ģimnāzija, kurai seko Cēsu Valsts ģimnāzija un Madonas ģimnāzijas, kā arī Smiltenes vidusskola, kura pirmajā nodarbībā vienīgā ieguva vairāk par vienu diplomu. 

Nākamā nodarbība jau drīz - 12.oktobrī! Tad sadalīsim balvas saimnieciskās un tehnoloģiju ģeogrāfijas tēmās, kā arī ceļazīmes uz E.Birznieka JĢS Latvijas Atklāto olimpiādi!
Uz tikšanos!

Klāt VJĢS 22. mācību gads!

Publicēja 2019. gada 14. sept. 06:33Gatis Kampernovs

Iesācies jaunais mācību gads un arī Vidzemes Jauno ģeogrāfu skola gatava sagaidīt esošos un uzņemt jaunos interesentus savās nodarbībās. Šajā mācību gadā plānojam 7 nodarbību ciklu, kura laikā pārrunāsim gan ģeogrāfijas pamatvērtības, gan pievērsīsimies ģeogrāfu skolām tik raksturīgajam "randomam" - starpdisciplinārās erudīcijas stiprināšanai. 

Par pirmās nodarbības tēmu parasti izvēlamies ģeogrāfiski tuvu reģionu. Izņēmums nebūs arī šogad, 21.septembrī Vidzemes Augstskolas telpās žūrijai prezentējot uzdevumus par Baltijas jūras reģiona zemēm. Lai nedaudz sarežģītu lietas, pievērsīsim nelielu uzmanību arī Baltās jūras baseinam, ar kuru kopīgs ir ne vien jūras nosaukumu sākums latviski, bet arī pirms 86 gadiem rakts kanāls, kas abu jūru baseinus savieno. 

Īsumā par pirmo jaunās sezonas nodarbību:
Vieta: Vidzemes Augstskolas konferenču zāle Cēsu ielā 4 (blakus skulptūrai "Valmieras puikas")
Laiks: 21.septembris, ierašanās pirms 10:00, noslēgums ap 14:30
Līdzi jāņem: rakstāmpiederums
Piedalīties tiesīgi: ikviens Vidzemes reģiona skolas audzēknis 

Uz tikšanos!

Ģeogrāfiem medaļu spīdums Honkongā!

Publicēja 2019. gada 20. aug. 06:54Gatis Kampernovs   [ atjaunināts 2019. gada 20. aug. 06:55 ]

Kā ik gadu, arī šajā vasarā Latvijas ģeogrāfu izlase devās uz pasaules ģeogrāfijas olimpiādi iGeo, kuru šogad uzņēma nemieru pārņemtā Honkonga. Pēc ilgāka pārtraukuma izlases rindās pat divi VJĢS dalībnieki - Gulbenes novada Valsts ģimnāzijas skolēns Kārlis Bošs un Cēsu Valsts ģimnāzijas pārstāvis Andrejs Ķīlis. Izlases rindās arī aktuālais VJĢS Vidzemes Atklātās olimpiādes čempions Rūdolfs Golubovs (Ziemeļvalstu ģimnāzija), kā arī pārsteiguma autore Valsts ģeogrāfijas olimpiādē - bioloģe Krista Mehaņikova (Priekules vidusskola). 

Neskatoties uz nemieriem Honkongas ielās, olimpiāde aizritēja salīdzinoši mierīgi, nemieru dēļ atcelta tika vien ekskursija uz pilsētu, kas, saprotams, olimpiādes ieskaiti nemainīja. Taifūns, kas plosījās pirmās divas olimpiādes dienas, organizatoriem lika pārcelt lauka darbus uz mierīgāku dienu, tomēr arī tie norisinājās pilnā apjomā. 

Galu galā pēc ražīgas nedēļas noskaidrojām, ka Latvijai pēdējo gadu laikā jau ceturtā zelta medaļa, kuru ļoti blīvā rezultātu tabulā izcīnīja Rūdolfs Golubovs, esot izcils tieši lauka darbos (2.vieta absolūtajā ieskaitē). Abi vidzemnieki olimpiādi noslēdza sudraba pozīcijās, kamēr Kristai izdevās aizsniegties līdz bronzas cēlmetālam (patiesībā, ķīniešu cēlmetāla imitācijai)! Atgādināsim, ka iepriekšējo zelta medaļu no iGeo pārveda madonietis Miķelis Rikveilis. 

Izlašu vērtējumā pirmajā trio Indonēzija, ASV un Lielbritānija, kam sekoja Rumānija un Baltijas iGeo partnere Polija. Sestā ailīte ir visu laiku augstākā, ko Latvijai izdevies iegūt prestižajās sacensībās, apsteidzot gan mājiniekus Honkongu, gan kaimiņus lietuviešus un krievus. 

Izlasi dalībai iGeo sagatavoja E.Birznieka JĢS un VJĢS žūrijas komanda, īpaši izceļot Moricu Robertu Mūrnieku, Armandu Rudušu, kā arī izlases vadītājus Uldi Kleperu un Gati Kampernovu.  
Nākamā gada iGeo norisināsies Turcijā, trim no četriem šīs izlases dalībniekiem (izņemot Rūdolfu) saglabājot iespējas startēt arī tajā. Cerēsim, ka vidzemnieki arī turpmāk būs pārstāvēti izlasē un mājās vedīs medaļas! Savukārt drīz tiks izsludināts VJĢS kalendārs 2019./20. m.g. sezonai, šobrīd dalībniekiem jau izziņojot gaidāmās nodarbību tēmas (skat. lapā pa kreisi). 

Latvijas izlase Honkongai iesildās ar 4 medaļām Kaļiņingradā

Publicēja 2019. gada 30. jūn. 01:44Gatis Kampernovs

Vasaru par atpūtas laiku noteikti nedēvē skolēni, kas kvalificējušies starptautiskajām olimpiādēm, no kurām vairums norisinās tieši gada karstākajos mēnešos. Arī ģeogrāfiem šī vasara plānota pavisam karsta, jo pasaules ģeogrāfijas olimpiāde (iGeo) augustā norisināsies tveicīgajā Honkongā. Lai labāk sagatavotos, kā ik gadu, izlase startēja Baltijas reģiona ģeogrāfijas olimpiādē, kas šogad norisinājās Krievijas pilsētā Kaļiņingradā un tās apkārtnē.

No Jāņu dienas 24.jūnija līdz 28.jūnijam Kaļiņingrada uzņēma Latvijas, Igaunijas, Lietuvas, Baltkrievijas, Polijas un Krievijas ģeogrāfus, kopskaitā 46 skolēnus, kas risināja pasaules iGeo pietuvinātus uzdevumus, tos pildot gan Imanuela Kanta Baltijas federālajā universitātē, gan apsekojot Kaļiņingradas pilsētu un Svetlogorsku Baltijas jūras krastos. Olimpiādi organizēja Krievijas ģeogrāfu biedrība Pāvela Kirillova vadībā. 

Latviju 6.Baltijas reģiona ģeogrāfijas olimpiādē pārstāvēja astoņi skolēni, četri no tiem jau pēc mēneša dosies izlases sastāvā uz Honkongu. Šie četri mājup no Kaļiņingradas pārveda medaļas, kas pienācās 1/2 no visiem startējušajiem - Rūdolfs Golubovs (Ziemeļvalstu ģimnāzija) ieguva sudraba medaļu, bet Kārlis Bošs (Gulbenes novada Valsts ģimnāzija), Andrejs Ķīlis (Cēsu Valsts ģimnāzija) un Krista Mehaņikova (Priekules vidusskola) saņēma bronzas godalgas. Latvijas izlases rindās startēja arī Džonatans Miks Melgalvis (RTU inženierzinātņu vidusskola), Toms Ekmanis (Āgenskalna Valsts ģimnāzija), Edijs Kristaps (Jelgavas Spīdolas ģimnazija) un Huberts Zimackis (Rēzeknes 1.Valsts ģimnāzija).    

Latvijas izlasi Kaļiņingradā pavadīja kupls komandas treneru pulks - Laila Silamiķele, Ketija Nadežņikova, Armands Rudušs, Morics Mūrnieks, Reinis Bērziņš un Gatis Kampernovs. 

Kaļiņingradā iegūtās zināšanas, prasmes un atziņas laiks izmantot lietderīgi, lai medaļu raža neruktu arī Honkongā!  

1-10 of 176

Comments