JaunumiVJĢS augstpapēžu kurpēs? Elīza Marta Stangaine!

Publicēja 2018. gada 11. marts 00:52Gatis Kampernovs

Pēc negaidītās cēsinieku uzvaras šīs sezonas Komandu mačos, aicinājām uz sarunu vienu no košākajām mūsu dalībniecēm - Elīzu Martu Stangaini. 

Kā izdevās tik pārliecinoši uzvarēt Komandu mačus?

Manuprāt, komandu mači bija pārsteigums ne tikai jums, bet arī mums pašiem. Domāju, ka šoreiz lomu nospēlēja Andreja un Artūra šokējoši plašo zināšanu un manas un Agra pieredzes Komandu mačos (mums abiem šie bija jau ceturtie) mijiedarbība.

Ar ko Komandu mači atšķiras no ikdienas nodarbībām?

Personīgi man tie patīk daudz labāk par “dienišķajiem” JĢSiem gan tādēļ, ka uzdevumi liek domāt vēl abstraktāk kā parasti, gan tādēļ, ka tas vienkārši ir daaaaudz jautrāk!

Kā sāki piedalīties? Kas tevi mudina ierasties uz VJĢS?

Man 7.klasē tiešām riebās ģeogrāfija. Kā mani 8.klasē piespieda aizbraukt uz atklāto, ne mazākās nojausmas, bet te nu es esmu J
Šogad mana VJĢS motivācija ir sašutums par to, ka ir tik liela dzimumu nevienlīdzība, līdz ar to jāaizstāv gan savs un skolas, gan visu pārējo meiteņu gods, kas ir ne tikai gudras, bet var arī uzvilkt svārkus un augstpapēžu kurpes!

Vai esi domājusi par dzīvi pēc absolvēšanas? Ko darīsi? Vai nāksi žūrijā?

VJĢS ir vienīgā lieta, par ko es priecājos, kad runa ir par faktu, ka vēl gadu jāmācās vidusskolā, taču nav ne mazākās nojausmas, ko iesākšu ar savu nākotni. Diemžēl (vai par laimi) ļoti gribas mācīties ārzemēs, tādēļ ar žūriju būs, kā būs, bet ļoti ceru, ka reiz varēšu uztaisīt kādu izcili neģeogrāfisku kārtu.

Tu piedalies arī citu priekšmetu olimpiādēs, skolās, pulciņos?

Par olimpiādēm runājot.. Vieglāk ir nosaukt priekšmetus, kuru olimpiādēs es neesmu bijusi, taču ar citām skolām neaizraujos, neticu, ka ir iespējams kas episkāks par JĢS. Paralēli tam dejoju un dziedu, kā arī darbojos skolas domē. Šogad manā dzīvē ir ienācis arī Eiropas Jauniešu parlaments, kas ir vienkārši super!

Starp citu, par šī gada novadu ģeogrāfijas olimpiādi runājot - oficiāli foršākā tiešsaistes olimpiāde šogad!

Kas tev ir palicis prātā no apmeklētajām nodarbībām?

Pirmo reizi piedaloties Atklātajā vēl bija kārta angliski par Irāku. Starp citu, kur tās palikušas?

Kārtas angliski ātri beidzās, ar vārdiem piple, cuz, wold un cuntery J

Bet tas būtu labs pārsteigums dalībniekiem! Galu galā katram taču gadās kāds kļūds. Nu, es tieši toreiz sapratu, ka mana angļu valoda nekam neder, jo mums diezgan skaisti iestāsta, ka esat ģēniji, ja iemācieties 60 vārdiņus uz kontroldarbu, kurus tāpat aizmirst..

Mājiniekiem lieliska nodarbība, tomēr uzvaru izcīna Krišjānis Kucins!

Publicēja 2018. gada 3. marts 13:41Gatis Kampernovs   [ atjaunināts 2018. gada 3. marts 13:42 ]

Ziemīgajā 3.martā uz izbraukuma nodarbību Cēsīs ieradās vairāk kā pussimts vidzemnieku, lai spēkotos, kā tagad moderni teikt, starpnozaru zinībās. Bioloģija no ģeogrāfiskā skatu punkta allaž bijusi ļoti aizraujoša nodarbība, ņemot vērā, ka tās rezultāti mēdz pārsteigt. Un bez pārsteigumiem patiešām neiztika!
Žūrija galdā cēla gan jautājumus par Latvijas floru un faunu, gan problēmas, kas skar dzīvo dabu pasaulē un t.s. dabas aizstāvjus Latvijā. Neiztika bez virknes karšu pētīšanas un pat karšu cīņām nodarbības noslēgumā!

6./7. klašu grupā gan pārsteigumi izpalika, Artūram Supem (Cēsu 1.psk.) sasniedzot labāko rezultātu pilnīgi visās kārtās! Otro vietu ieguva Jānis Saverass (Valmieras valsts ģ.), bet trešo labāko punktu summu sasniedza Roberts Bleikšs (Smiltenes vsk.). 

Par sezonas kopvērtējuma uzvarētāju 8./9.klašu grupā jau kļuvis Mārtiņš Mārcis Pružinskis (Valmieras Valsts ģ.), kuru tuvākie sekotāji var tikai panākt, bet vairs ne apsteigt. Panākums bioģeogrāfijā Mārtiņam gan nenācās viegli, jo turpat dažu punktu attālumā nodarbību noslēdza Katrīna Dambeniece (Madonas Valsts ģ.) un Daniels Dadzītis (Cēsu 2.psk.), kuri attiecīgi otrajā un trešajā vietā. 

Par nodarbības lielākā pārsteiguma autoru kļuva Gustavs Dravants (Cēsu Valsts ģ.), kurš pārspēja šīs sezonas pārliecinošo līderi Kārli Bošu (Gulbenes novada Valsts ģ.). Kārlim otrā vieta garantējusi uzvaru sezonas kopējā ieskaitē. Identisku punktu summu ar gulbenieti sasniedza arī Artūrs Zeibots no Valmieras Valsts ģimnāzijas, bet turpat punkta attālumā aiz labāko trio palika cēsinieks Andrejs Ķīlis. 

Šīs sezonas pārliecinošais līderis 11.klašu grupā Emīls Lapiņš no Smiltenes vidusskolas ieguva pirmās vietas diplomu arī bioģeogrāfijas nodarbībā, bet otro un trešo vietu sadalīja mājinieces no Cēsu Valsts ģimnāzijas, attiecīgi Sofija Novicka un Diāna Paula Upmale. Bet 12.klašu grupā trauksmainais žetonu un tuvojošos eksāmenu laiks pulcēja vien divus dalībniekus, Krišjānim Kucinam (Madonas Valsts ģ.) pārspējot Kristīni Ķikuti (Smiltenes vsk.). 

Par nodarbības absolūto uzvarētāju, pēc gana ilgas pauzes, kļuva Krišjānis Kucins, šajā rādītājā pārspējot tuvākos sekotājus no abām pārējām vidusskolas klašu grupām - Gustavu un Emīlu. Savukārt, skolu komandu vērtējumā šīs sezonas labāko sniegumu (neskaitot Atklāto olimpiādi, kurā punkti tika reizināti) sasniedza mājinieki Cēsu Valsts ģimnāzijas skolēni. Skolu kausa kopvērtējuma vadībā pirms pēdējās nodarbības gana pārliecinoši iekārtojusies Valmieras Valsts ģimnāzija, kurai tikpat droši otro pozīciju sargājot seko Madonas Valsts ģimnāzija, bet cīņā par trešo vietu Smiltenes vidusskolai pietuvojusies Cēsu Valsts ģimnāzijas komanda. 

Šī VJĢS mācību gada noslēdzošā nodarbība norisināsies 14.aprīlī Vidzemes Augstskolā, kad iedziļināsimies 20.gadsimta notikumos, kā arī sadalīsim šīs sezonas uzvarētāju diplomus! Uz tikšanos!

VJĢS dodas izbraukumā uz Cēsīm!

Publicēja 2018. gada 27. febr. 01:30Gatis Kampernovs

3.martā Vidzemes ģeogrāfi tiksies Cēsu Valsts ģimnāzijā, lai izbraukuma nodarbībā tiktos ar biologu pasauli. Flora un fauna, protams, vairāk tiks skatīta caur ģeogrāfisko prizmu. 

Vieta: Cēsu Valsts ģimnāzija Leona Paegles ielā 1, Cēsīs, protams
Laiks: 3.marts, 10:00-15:00
Līdzi ņemamās lietas: 1,5 eur, valmieriešu-cēsinieku vārdnīca, rakstāmais

Uz tikšanos!

Jaunumi par atlikušo sezonu!

Publicēja 2018. gada 21. febr. 01:21Gatis Kampernovs

Šajā mācību gadā VJĢS piedāvā vēl divas nodarbības. 3.martā norisināsies mūsu ikgadējā izbraukuma nodarbība, pirmo reizi kopš 2012.gada viesosimies Cēsīs. Nodarbības sākuma laiks ierastais - 10:00, noslēgsim arī kā parasti līdz 15:00. Tēma "Bioģeogrāfija" nozīmē jautājumus par pasaules floru un faunu, bet, kā ierasts, skatīsim šīs tēmas caur ģeogrāfisku prizmu. 

Šo mācību gadu noslēgsim nedēļu vēlāk - 14.aprīlī. Tieši pirms tam būs aizvadīta 35. Latvijas Ģeogrāfijas olimpiāde, un, kamēr prāti vēl nebūs atdzisuši, metīsimies iekšā nedaudz vēsturiskajā 20.gadsimtā! Norises vieta būs Vidzemes Augstskolas konferenču zāle. Apbalvosim sezonas labākos, kā arī pasniegsim atzinības rakstus tiem, kas viscītīgāk mūsu nodarbības šajā mācību gadā apmeklējuši. 

Uz tikšanos! 

Cēsinieki paplašina Komandu maču uzvarētāju ģeogrāfiju!

Publicēja 2018. gada 13. febr. 15:19Gatis Kampernovs   [ atjaunināts 2018. gada 13. febr. 15:22 ]

10.februārī Valmieras Valsts ģimnāzija uzņēma jau ierastos Komandu mačus, uz kuriem šogad ieradās 25 komandas, lai mazliet cita formāta uzdevumos pacīnītos par labākās godu. Ņemot vērā neticami līdzvērtīgos vadošo komandu sastāvus, prognozēt uzvarētājus šoreiz bija patiešām grūti. Pērn pirmo reizi tika pārtraukta Valmieras un Madonas hegemonija, uzvarot Gulbenes novada Valsts ģimnāzistiem. 
Žūrija šiem komandu mačiem bija sagatavojusi gan tradicionālus uzdevumus (darbs ar karti, Cik dosi?, tests), gan arī acu mežģi labirinta formā. 

Par 2018.gada Komandu maču uzvarētājiem pirmo reizi kļuva cēsinieki ar komandu "RIP Globuss 27/01/10", kuras kodolu veidoja Cēsu Valsts ģimnāzijas audzēkņi Andrejs Ķīlis, Agris Ratniks un Elīza Marta Stangaine, kuri izmantoja iespēju pieaicināt pamatskolēnu no Cēsu 1.pamatskolas Artūru Supi. 
Valmieras Valsts ģimnāzijas komanda "Kodinskas Kolhozs "Četri gudrie" (Emīls Ralfs Zagorskis, Pēteris Štāls, Artūrs Zeibots, Roberts Birnis) ierindojās otrajā vietā. Labāko trijnieku noslēdza Valmieras Pārgaujas ģimnāzisti no ikgadējās komandas "Sotax" - Artūrs Ķelpe, Danīls Ņikiforovs, Emīls Krasts, Dāvis Krasts. 
Turpat aiz labāko trīs komandu mugurām palika pērnie čempioni no Gulbenes, ar komandu "Par to vēl padomāsim" (Alvīne Ivanova, Kārlis Bošs, Kristiāns Dzerkaļs, Gunārs Ābeltiņš). Lieliski sevi pieteikuši Valmieras Valsts ģimnāzijas pamatskolēni, kuru trijatā veidotā komanda "Funkcija nav zināma" (Mārtiņš Māris Pužinskis, Jānis Saverass, Kristaps Olehna) ierindojās augstajā 5.vietā! Nestartējot līderim Krišjānim Kucinam, bēdīgi klājās VJĢS Facebook grupas aptaujas favorītiem madoniešiem - šoreiz "tikai" sestā vieta komandai "Antisemītistu Apkarošanas Apvienība" (Eduards Zigfrīds Aveniņš, Krists Joniselis, Jēkabs Putniņš, Dāvis Palieks).

Lai gan labākās komandas godu šoreiz ieguva cēsinieki, ar lielu plusa zīmi mačos nostartēja Valmieras Valsts ģimnāzisti, kuru visas 4 komandas iekļuva labāko 12 starpā! Pateicoties komandu sarupētajai bagātīgajai punktu ražai, VVĢ arvien pārliecinošāk izsaka savas pretenzijas atgriezt VJĢS ceļojošo skolu kausu Valmierā pēc 5 gadu pārtraukuma! 

Martā dosimies ierastajā izbraukuma nodarbībā, pirmo reizi kopš 2012.gada viesojoties tieši pie mūsu stiprākās komandas Cēsu Valsts ģimnāzijā! 
Uz tikšanos!

Laiks noskaidrot spēcīgāko Vidzemes komandu!

Publicēja 2018. gada 5. febr. 06:09Gatis Kampernovs

Jubilejas 20. sezona VJĢS neiztiks bez populārajiem komandu mačiem, kuri, kā ierasts, risināsies Valmieras Valsts ģimnāzijas telpās. Pērn pirmo reizi uzvarēja Gulbenes novada Valsts ģimnāzijas komanda, kurai izdevās pārtraukt Valmieras un Madonas dominanci, turklāt arī šogad gulbenieši noteikti būs konkurētspējīgi. Bet, vai viņiem izdosies panākumu atkārtot? 

Nolikumā lielākā izmaiņa šogad būs iespēja pamatskolu audzēkņiem pievienoties kādas vidusskolas komandai. Kā zināms, VJĢS startē vairāku pamatskolu skolēni, kuri arī paši komandas veidojuši, tomēr pieredzes krāšanai dosim iespēju tiem startēt kopā ar vidusskolēniem. Individuālā kopvērtējuma punktus katrs dalībnieks saņems atbilstoši nolikumam, bet skolu kausa ietvaros daļu no punktiem pamatskolēni nodos savām skolām. 

Nolikums VJĢS komandu sacensībām 

1. Norises laiks, vieta, dalības maksa 

Sacensības norisinās 10. februārī 
VJĢS nodarbību uzņems Valmieras Valsts ģimnāzija (Leona Paegles iela 40, Valmiera).
Sacensību sākums - 10:00.
Dalības maksa ir 1,50 eur/pers. 
Līdzi jāņem rakstāmpiederumi, kalkulators, vismaz 2 krāsu zīmuļi vai flomasteri!

2.Dalībnieki 

Par dalībnieku var kļūt jebkurš skolēns, kas mācās Vidzemes novadā. Skolēni veido skolu komandas, kurās ietilpst 2-4 dalībnieki no vienas skolas. Ja komandā ir 4 dalībnieki, vismaz vienam dalībniekam jāpārstāv pamatskolas grupa (komandā drīkst būt pat 4 pamatskolēni). Komanda izvēlas nosaukumu un nosaka komandas kapteini. No vienas skolas var piedalīties neierobežots komandu skaits
Pamatskolu audzēkņiem ir tiesības startēt jebkurā vidusskolas vai ģimnāzijas veidotā komandā, iesaistītajām skolām/skolēniem savstarpēji vienojoties. Tas nozīmē, ka Cēsu 1.psk. vai Kusas psk. audzēknis var pievienoties, piemēram, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijas skolēnu veidotai komandai, savukārt, trīs Valmieras sākumskolas skolēni drīkst aicināt komandā Smiltenes vidusskolas 11.klases skolēnu. Bet, Valmieras Viestura vidusskolas 7.klases audzēknis zem citas skolas komandas startēt nedrīkst. 

3.Ieskaite 

Komandu sacensībās tiek uzdoti jautājumi, kurus kopīgi jāatbild visiem komandas dalībniekiem. Sacensību noslēgumā tiek apbalvotas 3 labākās komandas. 

Individuāli dalībnieki saņem kopvērtējuma punktu skaitu atbilstoši šīs sezonas VJĢS noteikumiem. Skolu kausa vērtējumā noteikumi paredz dubultu punktu ražu par komandas iespēto rezultātu, kas, gadījumā ja kāds no komandas dalībniekiem pārstāv citu skolu, tiek procentuāli sadalīta (līdzvērtīgi pēc dalībnieku proporcijas) starp skolām.  

 Neskaidrību gadījumā vēršamies pie žūrijas vadītāja Gata Kampernova - g.kampernovs@gmail.com; facebook vai 26462702 !
 
Uz tikšanos!

Svinīgi atzīmēta VJĢS 20. sezona!

Publicēja 2018. gada 28. janv. 07:46Gatis Kampernovs   [ atjaunināts 2018. gada 28. janv. 20:37 ]

27.janvāra nodarbība tika veltīta VJĢS jubilejas svinībām. Uzsākusi darbību 1998.gadā, šis mācību gads VJĢS ir divdesmitais, tādēļ aicinājām ne vien dalībniekus, bet arī mūsu atbalstītājus un absolventus kopīgai apaļās jubilejas atzīmēšanai. Neparasti dalībnieku rindās bija redzēt vairākus ilggadējus žūrijas dalībniekus, kas pēc ilgāka pārtraukuma atkal cīnījās ar jautājumiem, no kuriem dažus paši daudzus gadus atpakaļ bija veidojuši. Kā izrādījās, ne visi spēja atkost paši savus riekstus..
Starp uzdevumiem bija gan klasiskās problēmas un apgalvojumi, gan pārskata uzdevums par unikālajām nodarbību tēmām, kādas šajos gados VJĢS izvēlētas. Daudziem bija pirmā tikšanās ar VJĢS pirmajās sezonās bieži redzētajiem diapozitīvu uzdevumiem, kā arī attēlu uzdevumam no kodoskopa plēvēm. 

6./7.klašu ļoti pārliecinoši ar iepriekš neredzētiem jautājumiem galā tika Artūrs Supe (Cēsu 1.psk.), kurš arī uzrādīja trešo labāko punktu summu absolūtajā vērtējumā! Otro vietu nodarbībā ieguva Herberts Vilhelms Fimbauers (Valmieras 5.vsk.), bet trešo Roberts Bleikšs (Smiltenes vsk.). 

8./9.klašu grupā ļoti blīvi rezultāti, tomēr maķenīt veiksmīgāks izrādījās Mārtiņš Mārcis Pružinskis (Valmieras Valsts ģ.). Vienādu punktu summu un dalītu otro vietu ieguva Gunārs Ābeltiņš (Gulbenes novada Valsts ģ.) un Daniels Dadzītis (Cēsu 2.psk.). Savukārt, 10.klašu grupā gana pārliecinošs panākums Vidzemes čempionam Kārlim Bošam (Gulbenes novada Valsts ģ.), kuram sekoja Andrejs Ķīlis un Agris Ratniks (abi Cēsu Valsts ģ.). 

11.klašu grupā lielisku sezonu turpina aizvadīt Emīls Lapiņš (Smiltenes vsk.), otro vietu atstājot Eduardam Zigfrīdam Aveniņam (Madonas Valsts ģ.). Trešās vietas diploms nodarbībā Elīzai Martai Stangainei (Cēsu Valsts ģ.). 12.klašu grupā stabilitāte un panākums Krišjānim Kucinam (Madonas Valsts ģ.), bet otrā vieta Paulam Pūliņam (Priekuļu vsk.). Emīls Ralfs Zagorskis (Valmieras Valsts ģ.) ierindojās trešajā vietā.

Absolventu grupā sacensties ieradās 20, laikam jau saucami par vecajiem ģeogrāfiem. Starp tiem arī pašas pirmās VJĢS nodarbības absolūtā rezultāta īpašnieks Guntars Strazdiņš. Augstvērtīgāko punktu summu gandrīz katrā uzdevumā sakrāja pirmo 2 VJĢS sezonu izcilnieks, vēlāk ilggadējs žūrijas loceklis (pazīstams ar neskaitāmajiem problēmu uzdevumiem) ogrēnietis Reinis Bērziņš. Otro labāko rezultātu sasniedza ex-smiltenietis Jānis Siliņš, bet trešo ex-limbažnieks Jānis Zariņš. 

Nodarbības absolūtajā vērtējumā, neskaitot absolventus, otrais panākums pēc kārtas Kārlim Bošam. Turpat līdzās nodarbību noslēdza Krišjānis Kucins un Artūrs Supe. Kārlis nostiprinājies sezonas absolūtā kopvērtējuma vadībā, turklāt jau martā var nodrošināt pirmās vietas diplomu. 
 
Nodarbības noslēgumā mielojāmies ar skolotāju sarūpēto svētku kliņģeri, bet pēc nodarbības vairums absolventu 20-gadi turpināja atzīmēt viesu namā Avoti, kur tos satikt ieradās arī VJĢS veidotāji Andris Vinters un Pēteris Brūns. VJĢS pateicās visiem, bez kuriem svētki nebūtu tik izdevušies! Paldies Vidzemes Augstskolai par uzņemšanu, Paldies Jāņa sētai un Impro ceļojumiem par vērtīgajām balvām, Paldies Avotiem un Valmiermuižai par izdevušos svētku vakaru! 

Turpinām darboties, lai jau pēc 2 nedēļām tiktos komandu mačos!

Klāt VJĢS 20 gadu jubileja!

Publicēja 2018. gada 22. janv. 06:24Gatis Kampernovs   [ atjaunināts 2018. gada 22. janv. 06:26 ]

27.janvāra VJĢS nodarbība būs īpaša - atzīmēsim skolas divdesmitgadi, aicinot ne vien esošos tās dalībniekus, bet arī visus absolventus, kas VJĢS šajās divās desmitgadēs startējuši! Jautājumus šoreiz veidosim no plašā VJĢS arhīva, sākot no aktualitātēm 1998.gadā, kad skola tapa, līdz pat mūsdienām. Šī būs vienreizēja iespēja dalībniekiem samērot spēkus ar citu gadu absolventiem, kā arī šī brīža VJĢS žūriju! Absolventi un žūrija veidos atsevišķu klašu grupu, labākajiem tiekot pie vērtīgām balvām!

Vieta: Vidzemes Augstskolas konferenču zāle, Cēsu iela 4
Laiks: reģistrēšanās no 9:20, sākums 10:00, noslēgums ap 15:30
Tēma: pilnīgs randoms!
Piedalīties drīkst: jebkurš šī brīža 6.-12.klašu skolēns Vidzemes reģionā, kā arī jebkurš iepriekš VJĢS startējušais! 
Balvās: Labākais 6.-12.klašu grupas dalībnieks, kā arī labākais absolvents katrs saņems pa ceļojumam no Impro Ceļojumi! Neizpaliks arī citas balvas!
Afterparty: Absolventi tiek laipni aicināti piereģistrēties afterparty un tortes ēšanai viesu namā Avoti: ej.uz/20vjgs
Nodarbības laikā būs iespēja iegādāties ar VJĢS jubileju saistītus suvenīrus, piemēram, attēlā redzamo kreklu! 

Uz tikšanos!

Marutai Vehi ģeogrāfija ir ne vien sirds lieta, bet arī darbs!

Publicēja 2018. gada 21. janv. 15:25Gatis Kampernovs

Lai gan VJĢS ir apmeklējušas daudzas jaunās ģeogrāfes, tomēr retu reizi izveidojas klašu grupas, kurās meitenes diktē noteikumus diplomu sadalē. Viena no tādām bija 2009.gada izlaidums, kura viena no līderēm bija Maruta Vehi (tolaik vēl Jankēvica) no Valmieras Valsts ģimnāzijas. Arī Marutu satiksim VJĢS salidojumā jau šo sestdien!

Kā sāki nākt uz VJĢS? Kas bija tas, kas "ievilka"?
Uz VJĢS sāku nākt 6. klases beigās vai 7. klases sākumā. Par šādu iespēju man izstāstīja skolotāja Dace Zemļicka, aizgāju, Pirmās reizes gan bija sajūta, ka neko nezinu, kaut kā “pavilkos”, jo gribējās uzzināt to, ko skolā nemāca. Un ģeogrāfija man ļoti patika jau no dabaszinību stundām sākumskolā. Ļoti patika, ka uzreiz pēc katras kārtas tika nolasītas pareizās atbildes. Vēl motivācija bija papildus atzīme semestra atzīmei parastajā ģeogrāfijā skolā (tur gan bija gradācija, varēja augstāku atzīmi dabūt, ja tika godalgotās vietās). Tas gan man laikam pirmo reizi izdevās 8. klasē, kad kopvērtējumā 6-9. klašu grupā iekļuvu pirmajā sešiniekā.

Kas palicis atmiņā no dalības laikiem?
No dalības laikiem vēl atceros rezultātu gaidīšanas brīdi, karšu cīņas ar trijstūru lineāliem un, protams, brīvdabas  kārtas.

Tas gads atmiņā palicis kā "meiteņu gads" - ilgstoši uzvaras klašu grupā plūcāt tieši jūs - tu, Laila Silamiķele (Zepa), Liene Opolā (Ustupe), Māra Brūne, Ieva Ceruka u.c.. Kāpēc šobrīd puiši tomēr ņem lielāko daļu no diplomiem?
To grūti atbildēt, nezinu. Varbūt tas bija tāds gads, kad meitenes vairāk interesējās par ģeogrāfiju, puišiem varbūt interesēja kaut kas cits.

Pa reizei esi manāma arī žūrijā. Kā žūrēšana atšķiras no dalības? 
Žūrēšanā piedalījos laikam divus gadus pēc VJĢS absolvēšanas, žūrēšanas galvenā atšķirība ir tā, ka tu zini, ko visi dalībnieki ir rakstījuši konkrētos jautājumos. Kā dalībnieks tu vari uzzināt tikai savas atbildes vai arī smieklīgās, ko žūrija ik pa laikam nolasīja, par skatīšanos no citiem varēja dabūt “mīnus divi”. Žūrējot nav jāmaksā par dalību :D Gribētos jau kādu reizi pažūrēt, varētu būt interesanti, bet tā kā jau no 2. kursa paralēli studijām sāku strādāt Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultē, grūti atrast brīvu laiku, lai sagatavotu kārtas, vai arī aizbraukt līdz Valmierai. 

Ar ko tu šobrīd nodarbojies? 
Šobrīd joprojām mana dzīve ir saistīta ar ģeogrāfiju un vides zinātni, kuru uzsāku studēt bez konkursa VJĢS rezultātu dēļ :). Pēc vides zinātnes studijām gribēju nelielu izaicinājumu un sāku studēt ķīmiju maģistratūrā, ko arī pabeidzu. Pastrādāju arī ķīmijas nozarē, taču tur sapratu, ka mans aicinājums tomēr ir vide un ģeogrāfija. Šobrīd man to visu ir izdevies apvienots strādājot Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrā Iekšzemes ūdeņu nodaļā, kur esmu atrodama jau 3 gadus plānojot iekšzemes ūdeņu monitoringu un izvērtējot upju un ezeru ķīmisko kvalitāti, kā arī pārstāvot Latviju ar ūdeņu ķīmijas jautājumos vairākās starptautiskās darba grupās. Jaunākais sasniegums – esmu kļuvusi par 2017. gada labāko darbinieci Iekšzemes ūdeņu nodaļā. Starpcitu arī Māra Brūne joprojām nekur nav pazudusi no ģeogrāfijas, un strādā tur pat kur es, tikai kā Ģeoloģijas nodaļas vadītāja.

VJĢS viens no kolorītākajiem dalībniekiem - Viesturs Mušperts

Publicēja 2018. gada 20. janv. 04:06Gatis Kampernovs

Straujiem soļiem tuvojas VJĢS 20 gadu salidojums un uz interviju aicinājām vienu no pazīstamākajiem mūsu absolventiem - Viesturu Mušpertu. Gan ilggadīgā dalība mūsu skolā, gan atpazīstamība ar biežo nodarbību sākuma kavēšanu, gan vēlākā dalība žūrijā Viesturu ierindo starp aktīvākajiem un populārākajiem Vidzemes ģeogrāfiem. Šobrīd gan Viesturs turpina attīstīt savu karjeru medicīnā, tomēr savu erudīciju nekautrējoties likt lietā dažādās prāta spēlēs, kas ieguvušas lielu popularitāti daudzu ģeogrāfu starpā. Viesturu noteikti satiksim arī mūsu salidojuma nodarbībā 27.janvārī!

Varam tevi uzskatīt par ilggadīgu VJĢS dalībnieku. Vai atceries, kad sāki savas VJĢS gaitas?

Es arī nekautrētos sevi saukt par ilggadēju VJĢS dalībnieku. Savas gaitas uzsāku, manuprāt, 6. klasē. Atceros, ka tolaik nodarbības regulāri norisinājās Valmieras Valsts ģimnāzijā, un tā es turpināju apmeklēt nodarbības ar mazākiem un lielākiem pārtraukumiem. Vidusskolā centos ietrāpīt uz katru nodarbību, kas gan ar visām tolaik notiekošajām piektdienas vakaru ārpusklases aktivitātēm bieži vien izrādījās sarežģīts uzdevums, tomēr vadītāja Gata atgādinājuma zvani pusstundu pēc nodarbības sākuma palīdzēja brīžos un rītos, kad sestdienas saldais miegs likās nepārvarams šķērslis.

Kas bija motivējošākais apmeklēt VJĢS?

Mans galvenais dzinulis sākumā bija papildus atzīmes ģeogrāfijā, bet ģeogrāfijas skolotāja ar to manipulēja un "ēzeļa-burkāna" stratēģija bieži palika bez solītā burkāna (atzīmēm). Tā kā kopš agras bērnības interesējos par plašo pasauli, ar bērna fantastisko sūkļveida atmiņu sanāca iegaumēt daudz informācijas par valstīm, to galvaspilsētām, valūtām u.c. Vienmēr gribējās uzzināt ko jaunu. Līdz ar to attīstījās arī sāncensības gars, jo gribējās uzzināt, cik daudz es spēju atbildēt uz iepriekš nezināmiem jautājumiem, kā arī noskaidrot savu zināšanu vietu starp pārējiem entuziastiem.

Izcēlies ar biežo nodarbību sākuma kavēšanu, kas nepalika nepamanīta. Dalībnieki parasti tavu ierašanos uz trešo kārtu uztvēra ar sajūsmu. 

Pusaudža gados nesmādēju regulāras ballītes ar draugiem piektdienu vakaros. Lai arī vienmēr biju noskaņojies, ka sestdienas rītā 10:00 jābūt Ģeogrāfu skolā, nereti ballītes ievilkās līdz agram rītam, kas pēc tam traucēja laicīgi vai vispār piecelties. Vēl papildus faktors bija toreizējais maksimālisms un visatļautības sajūta, kas radās, skolā esot vienīgajam audzēknim, kurš skolai nesa reitinga punktus dažādu mācību priekšmetu olimpiādēs, tāpēc bieži vien šķita, ka varu darīt, kas tikai ienāca prātā. Ar šodienas acīm raugoties, noteikti pieietu visai lietai nopietnāk.

Tagad tava izglītība un nodarbošanās ir nesaistītas ar ģeogrāfiju. Vai VJĢS iegūtās zināšanas aizvien noder?

Jā, tagad esmu diezgan svaigi absolvējis RSU Medicīnas fakultāti, iegūstot ārsta grādu. VJĢS vide un nodarbībās uzzinātais ievērojami paplašina redzesloku, tāpēc ir vieglāk uztvert sev apkārt notiekošo, saprast lietu kārtību un veikli izdarīt secinājumus. Ģeogrāfijas zināšanas nenoliedzami paceļ vispārējās inteliģences līmeni, tāpēc ir viegli atrast kontaktu ar teju jebkuru cilvēku, ko satieku savā ceļā, jo vienmēr atradīsies vismaz viena kopīga lieta, kas man un otram cilvēkam būs zināma un kopīga, no kuras var izvērst aizraujošu diskusiju un radīt nemākslotu iespaidu, ka esi saprātīgs, domājošs sabiedrības loceklis un ka neesi nekāds pirmziemnieks, kurš par pasauli neko nezina. Ir daudz cilvēku, kuri uzskata, ka medicīnā jau ir tikai anatomija, visādas bioloģijas apakšdisciplīnas, jāgriež gaļa ar skalpeli un visur šķīst asinis, bet patiesībā labam medicīnas nozares profesionālim šajā globalizācijas laikmetā labi jāorientējas ģeogrāfijā. Piemēram, infekciju slīmībās mācoties par tropiskajiem drudžiem un to epidemioloģiju, man uzreiz pēc kādai kaitei raksturīgas lokācijas noskaidrošanas ir skaidrs, kāpēc tādos un tādos platuma grādos ir izplatīts kāds mikroorganisms vai parazīts un kā tas ietekmē turienes sabiedrību un tās veselību, savukārt, pametot acis pa labi vai pa kreisi, var redzēt, ka, izskanot Ebolas vīrusa izplatības zonas valstu nosaukumiem, izpratnes par to, kur tas varētu atrasties ("kaut kur Āfrikā") un kas varētu ietekmēt vīrusa izplatību attiecīgā reģionā, īsti nav. Cits piemērs - kāpēc vienu no smagākajiem kašķa paveidiem neoficiāli sauc par norvēģu kašķi? Lai nonāktu pie atbildes, ir jāsaprot Norvēģijas teritoriālā uzbūve, sociālās vērtības un paradumi - ka apkārtne ir kalnaina, ir daudz piekrastes salu, kādreiz pārvietošanās iespējas starp relatīvi netālu esošiem ciematiem bija krietni sarežģītākas, kā rezultātā šī slimība viegli varēja būt pastāvīga un viegli pielipināma, dzīvojot vienā un tajā pašā sabiedrībā vienā ciematā gadu desmitiem. Vēl jāpiemin, ka ģeogrāfijas zināšanas ļoti noder ceļojumos, komunicējot ar ārzemniekiem. Jebkurš cilvēks izjūt pozitīvas emocijas pret svešinieku, kurš ar patiesu interesi jautā par viņa valsti, reģionu, kā arī demonstrē, ka daudz ko jau ir zinājis iepriekš.

1-10 of 150

Comments